Kategoriler

Mesafeli Satış Sözleşmesi

LİSTENSİ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

1-TARAFLAR

    1. LİSTENSİ OFİS MALZEMELERİ VE TEDARİK HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Adres: Sarımeşe Mah. Bağdat Cad. No:316 KARTEPE/KOCAELİ

Telefon : 444 56 50

Mersis No: 0609114467200001

1.2. ALICI:

    1. Adı soyadı :
    2. Firma Adı :
    3. Adresi :
    4. Telefon: / E-Posta:

2. SÖZLEŞMENİN KONUSU VE KAPSAMI

2.1. İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’NIN LİSTENSİ’ye ait www.listensi.com internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yapacağı ürünün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır. Bu belge yukarıda belirtilen taraflar arasında, LİSTENSİ’nin hizmetlerine erişim için online olarak üyeleri onayına sunduğu sözleşme yerine geçmek üzere akdedilmiştir. LİSTENSİ’nin sipariş için sunması sebebi ile ALICI tarafından online olarak aksi metinler onaylansa dahi taraflar arasında işbu sözleşme hükümleri geçerli olacaktır.

2.2. İşbu Sözleşme’de açıkça zikredilen hak ve yükümlülüklerin mahiyeti ve/veya atıf yapılan mevzuat hükümleri Tüketici mevzuatına dahil olsa dahi taraflar, tacir olduklarından bahisle bu hususların işbu sözleşme tahtında uygulanmayacağı iddiasında bulunamaz. Bu hususlar dışında taraflar, ticari alım satımlarda geçerli olan Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve burada sayılmayan genel hükümlere tabi olup, tüketicinin korunması hakkındaki kanun taraflar tacir ve esnaf olduklarından, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmelikleri uygulanmaz.

3. SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN/ÜRÜNLER

3.1. Ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, rengi, vergiler dâhil satış bedeli aşağıda belirtildiği gibidir.

3.2. ÜRÜN BİLGİLERİ :

Ürün Adı

KDV Hariç Birim Tutar

KDV Oranı

KDV Dahil Toplam Tutar

SATIŞ BEDELİ : 0.00

KARGO BEDELİ : 0.00

4. TESLİM YERİ VE ZAMANI

4.1. Gönderi Bilgileri :

Teslimat Adresi:

Teslim Edilecek Kişi:

Fatura Adresi :

4.2. ALICI tarafından bedeli tam ve eksiksiz olarak ödenen ürünler, ödemenin tamamlanmasından sonra ALICI’NIN yukarıda belirtmiş olduğu adrese kesin bir süre sayılmamakla birlikte 1 iş günü içerisinde ancak Kocaeli dışı veya istisnai hallerde 7 iş gününe kadar teslim edilecektir. Siparişi verilen ürünlerin stoklarda olmaması durumunda LİSTENSİ, durumu 1(bir) iş günü içerisinde ALICI’ya bildirir. Ayrıca LİSTENSİ varsa ilgili ürünün muadili hakkında ALICI’ya bilgi verir. Bu halde taraflar, siparişi iptal etmekte serbesttir. Ancak siparişi verilen ürünlerin stoklarda olmaması veya ALICI’NIN teslimat adresini değiştirmesi gibi nedenlerden dolayı süresi içerisinde teslim edilemeyen ürünlerden LİSTENSİ sorumlu tutulamaz.

4.3. LİSTENSİ, ALICI’nın vermiş olduğu teslimat adreslerini doğrulamakla ve kontrol etmekle yükümlü değildir. ALICI’nın vermiş olduğu adrese yapılan teslimattan ALICI sorumlu olup 3. Kişi/Kurumlara yapılan teslimat işbu sözleşme belirtilen sürelerin uzaması ve teslimatın yapılmamış olması anlamında yorumlanmaz ve ALICI’nın işbu sözleşmeden kaynaklanan sorumluluklarını kaldırmaz.

5. ÖDEME

5.1. ALICI, Sipariş etmiş olduğu ürünlere ait bedeli ve aksi ayrıca kararlaştırılmamış ise gönderim masraflarını tam ve eksiksiz olarak LİSTENSİ hesabına ödemeyi taahhüt eder. ALICI, ödemeyi kredi kartları ve banka kartları ile yapabilmektedir.

5.2. ALICI, aksi belirtilmedikçe satın alma sırasında firması ve fiyatı belirlenen kargo / ulaştırma ücretini ayrıca LİSTENSİ’ye ödemek zorundadır. LİSTENSİ, standart dışı boyutlarda veya ağırlıklardaki ürün gönderimlerinde ya da kargo / ulaştırma bölgesi dışında kalan yerleşim yerlerine yapılan gönderimlerde ekstra kargo / ulaştırma ücreti talep etme hakkına sahiptir.

6. MADDE 6: KOŞULSUZ İADE GARANTİSİ

6.1. ALICI, satın aldığı ürünleri teslim tarihinden itibaren 14 gün boyunca, LİSTENSİ’ye kolayca iade edebilir. ALICI, iade ve değişim işlemleri için www.listensi.com adresinden veya 444 56 50 müşteri hizmetlerini arayarak iade edeceğiniz ürünleri bildirip verilen kargo kodu ile eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. LİSTENSİ’nin belirlediği kargo firması dışında gönderilecek iade ürünlerin tamamına ait taşıma bedeli ALICI’ya aittir.


Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin 15. Maddesindeki istisnalar çerçevesinde cayma hakkı kullanılır ve Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, iç giyim ürünleri, mayo, bikini, kitap, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler ile kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) iade edilebilmesi için ambalajlarının açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları gerekir. İade talebinde bulunan ürün/ürünlerin kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş ya da hasar görmemiş olması gerekmektedir. İade edilmek istenen ürünün tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile beraber gönderilmesi gerekmektedir.
İade edilecek ürüne ait hediye olarak verilen promosyonlu veya kampanyalı ürünlerin de aynı anda iade edilmesi gerekir.


Taşıma sırasında hasarlandığı için iade talebinde bulunulan ürün/ürünler için kargo firmasına teslimat sırasında hasar/durum tespit tutanağı tutturulmalı, info@listensi.com mail adresine bu tutanak gönderilmelidir. Teknik kategori ürünlerinin iadesinde ayıp/kusur ya da kullanıcı hatasından dolayı değer kaybı tespiti markalara ait yetkili departman ya da firmalar tarafından yapılmaktadır. ALICI bu raporları kendi temin ederse mail adresine gönderilir. ALICI bu raporları LİSTENSİ’nin temin etmesini talep ederse LİSTENSİ, ürünün kendi deposuna ulaşmasını takiben 21 iş gününe kadar raporu temin etmekle sorumludur.

6.2. ALICI, iade edilen ürünler için, kargo payı dahil edilmeden (ürün birim fiyatı +KDV) şeklinde iade faturası ya da iade irsaliyesini mükellefiyet durumuna göre iade dekontunu da ürünlerle birlikte göndermek yükümlülüğü altındadır.


İade faturası, iade irsaliyesi ya da iade dekontu düzenlenmemesi durumunda LİSTENSİ 3 iş günü içinde ürün/ürünleri taşıma masrafını ALICI karşılayacak şekilde geri gönderme hakkına sahiptir.

6.3. LİSTENSİ tarafından döneme ve sipariş miktarına bağlı olarak verilen promosyon ve hediyeler de ürünle birlikte ALICI tarafından aynen iade edilmelidir. Satın alınan ürünün sipariş sırasında yararlanılan kampanya koşulları ürün/ürünler iade edildiğinde sağlanamıyorsa sipariş sırasında verilen indirim tutarı iade tutarından düşülür.

6.5. Kredi Kartı yapılan ödemelerde iade bedeli kullanılan kredi kartına iade edilecek olup, bankalardan kaynaklanan gecikmelerden LİSTENSİ sorumlu tutulamaz.

6.6. Ürün/Malların iadesinde vergi usul kanunu ve yönetmelik hükümleri saklı olup ALICI VE LİSTENSİ İşbu hükümlere riayet etmekle mükelleftir.

7. MADDE 7: AYIPLI ve EKSİK MALLARDA UYGULANACAK USUL

7.1. ALICI, Sipariş etmiş olduğu ürünlerin teslimi sırasında ayıp ve eksiklik kontrolü yapmakla mükelleftir.

7.2. ALICI, Teslim edilen ürünler içerisinde açıkça görülen bir ayıp olması halinde 2 gün içerisinde derhal durumu LİSTENSİ’ye ihbar edeceğini aksi halde teslim edilen ürünü ayıplı hali ile kabul ettiğini beyan eder.

7.3. ALICI, teslim edilen ürünlerde açıkça görülmeyen (gizli) ayıplara karşı denetim ve kontrol yükümlülüğünü sağlayacağını, teslim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde ürünlerde bir ayıp tespit etmesi halinde derhal LİSTENSİ’ye ihbar edeceğini aksi halde ürünü ayıplı hali ile kabul ettiğini beyan eder.

7.4. ALICI, Ayıp ihbarı ile birlikte info@listensi.com mailine bildirip ürünü teslim almış olduğu şekli ile tam ve eksiksiz olarak LİSTENSİ ’ye göndermekle mükelleftir.

7.5. LİSTENSİ, Usulüne uygun olarak yapılan ihbar ve ürünün teslimi ile birlikte gerekli kontrolleri yaparak ALICI’nın beyanlarında haklı olduğunun anlaşılması halinde ayıplı ürünü değiştirerek ALICI’ya tüm masrafları karşılamak üzere, yeni ürünü teslim eder veya ayıplı ürünün bedelini iade eder.

7.6. ALICI’nın, İade etmiş olduğu ürünün stoklarda kalmaması ya da benzeri nedenler ile ayıpsız ürün ile değiştirme imkânı olmadığı halde LİSTENSİ ürün bedelini ALICI’ya faiz ödemeksizin iade edeceğini beyan eder. Bu durumda ALICI iade faturası kesmek ve LİSTENSİ’ye ulaştırmak zorundadır.

7.7. Kredi Kartı ile yapılan ödemelerde iade bedeli kullanılan kredi kartına iade edilecek olup, bankalardan kaynaklanan gecikmelerden LİSTENSİ sorumlu tutulamaz.

7.8. Ürün/Malların iadesinde vergi usul kanunu ve yönetmelik hükümleri saklı olup ALICI VE LİSTENSİ İşbu hükümlere riayet etmekle mükelleftir.

7.9. ALICI, Satın almış olduğu ürünün kurulum/destek gerektirmesi halinde sadece yetkili servis tarafından müdahale edilmesi gerektiğini bildiğini aksi halde yetkisiz kişilerce yapılan müdahale nedeni çıkabilecek her türlü sorun/uyuşmazlıkta LİSTENSİ’yi sorumlu tutamayacağını kabul ve beyan eder.

8.MADDE 8: GİZLİLİK

8.1. ALICI, kredi kart bilgilerinin, banka ve hesap bilgileri ile bunlara ait şifreleri 3.kişilerle paylaşmasından kendisi sorumludur, LİSTENSİ herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

8.2. TARAFLAR, iş bu sözleşme gereği birbirleri hakkında elde ettikleri ticari sırları 3. Kişilerle paylaşmamakla yükümlü olduğunu, aksi halde doğacak zararlardan sorumlu olduğunu kabul beyan ve taahhüt ederler.

8.3. ALICI, iş bu sözleşmeyi imzalamakla LİSTENSİ’ye ait www.listensi.com adresli internet sitesinde yer alan gizlilik sözleşmesini ve KVKK dokümanlarını ve KVKK bilgilendirmesini okumuş ve kabul etmiş sayılacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

9. MADDE 9: MÜCBİR NEDENLER

9.1. Genel seferberlik, grev, deprem, sel, satıcının barındırma, lojistik, ulaşım ve veri tabanında meydana gelebilecek arızalar/kesilmeler/ürün bedellerinin sistem hatası nedeniyle gerçek fiyatından farklı görünmesi ve benzeri gibi nedenler mücbir neden olarak kabul edilecektir. Bu durumda LİSTENSİ İşbu sözleşme ile yüklenmiş olduğu edimleri tek taraflı olarak yerine getirmekten ödenen bedelin iadesini yaparak tazminatsız olarak kaçınabilir.

9.2. Mücbir nedenin 21 günden fazla sürmesi halinde ALICI işbu sözleşmeyi fesih ederek bedelin iadesini talep etmek hakkına sahiptir.

10. MADDE 10: SÖZLEŞMENİN FESHİ

10.1. LİSTENSİ, Sipariş edilen ürünlerin stokta bulunmaması, ALICI’nın ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve ALICI’nın İşbu sözleşmede belirtilen adresine teslimat yapılamaması halinde sözleşmeyi tek taraflı ve tazminatsız fesih etme hakkına sahiptir. Bu durumda LİSTENSİ, eğer ALICI tarafından ödeme yapılmışsa ürün bedelini ALICI’ ya aynı ödeme yöntemi yoluyla iade edecektir.

10.2. Sözleşmenin ALICI’NIN kusuru nedeni ile fesih edilmesi halinde teslimat masrafları ALICI’YA aittir.

10.3. ALICI, LİSTENSİ’nin İş bu sözleşmeden kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği takdirde bildirim yaparak 7 gün içerisinde üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmesini talep edecektir. Bildirime rağmen LİSTENSİ’nin yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde ALICI İşbu sözleşmeyi fesih ederek ürün teslim edilmiş ise ürünü iade ederek, iade faturası kesmek şartıyla ödenen bedelin iadesini isteyebilir. LİSTENSİ’nin kusuru nedeni ile fesih halinde ürün teslimat ve her türlü masraf LİSTENSİ’ye aittir.

10.4. ALICI tarafından ödeme yükümlülüğü tam ve eksiksiz gereği gibi yerine getirilmemişse LİSTENSİ ’nin işbu sözleşmeyi fesih ve malın tesliminden kaçınma hakkı mahfuzdur.

11. MADDE 11: BİLDİRİMLER VE DELİL SÖZLEŞMESİ

11.1 İşbu Sözleşme tahtında Taraflar arasında yapılacak her türlü yazışma, mevzuatta sayılan zorunlu haller dışında, e-mail aracılığıyla, sms veya telefon ile arama olarak yapılacaktır. TARAFLAR arasında doğan/doğabilecek her türlü ihtilafta LİSTENSİ’nin ticari defter, kayıt ve belgeleri ile bilgisayar, faks kayıtlarının, mikrofilmlerinin, e-posta yazışmalarının HMK madde 193 gereğince kesin delil hükmünde olacağını ALICI ve LİSTENSİ gayrikabil-i rücu kabul, beyan ve taahhüt etmektedir.

12. MADDE 12: YETKİLİ MAHKEME

TARAFLAR, İş bu sözleşmeden kaynaklan uyuşmazlıklarda KOCAELİ MAHKEMELERİ VE İCRA DAİRELERİ’nin yetkili olduğunu kabul ederler.

İşbu sözleşme ALICI’NIN ödeme yapmasından önce taraflar arasında elektronik ortamda düzenlenmiş ve onaylanmıştır.

SATICI: LİSTENSİ OFİS MALZEMELERİ VE TEDARİK HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

ALICI:

Tarih: 20.06.2024

Aşağıdaki hususlar yalnızca tacir olarak sayılamayacak olanlar ve evde nihai kullanım olmak üzere yalnızca tüketici (tacir, şahıs şirketi dahil ticari vasfı) olanlar için geçerlidir:

Tüketici Cayma Hakkı ve iade prosedürü:

1. Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve ilgili mevzuat olmak üzere başta mesafeli sözleşmeler yönetmeliği taraflar arasında uygulanacağından ilgili mevzuatlarda düzenlenen hükümler taraflar arasında yürürlükte olacaktır. Bu çerçevede nadir olarak Tüketici tarafından alım gerçekleşirse bu halde;

2. Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

3. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin on dört gün içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin işbu sözleşmenin kurulması ile bilgilendirilmiş olup, işbu sözleşme bilgilendirme belgesidir.

4.Cayma hakkı süresi, malı teslim aldığı/teslim aldı kabul edildiği gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

5.Cayma hakkının kullanılmasında tüketici, info@listensi.com mail adresine cayma kararını bildiren açık bir beyanda bulunabilir. Tüketicinin bu cayma beyanını gönderebilmesi ve belirtilen iade koşullarının (işbu sözleşmenin 6. Maddesinde sayılan) sağlanması gerekmekte olup, iade edilecek ürünlerin LİSTENSİ’e LİSTENSİ OFİS MALZEMELERİ VE TEDARİK HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Sarımeşe Mah. Bağdat Cad. No:316 Kartepe/KOCAELİ adresine ulaşmasından sonra mail yoluyla veya sesli iletişim yollarıyla cayma talebi veya iade talepleri için dönüş yapacağını bilmekte ve kabul etmektedir. Bu maddede geçen cayma hakkının kullanımına ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

6.Cayma hakkının veya iade talebinin kullanımında, LİSTENSİ’nin iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz.

7. Cayma hakkının istisnaları

Tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

7.1. Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

7.2. Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

7.3. Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

7.4. Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

7.5. Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

7.6. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

YETKİLİ MERCİİLER:

İş bu Mesafeli Satış Sözleşme ile ilgili çıkacak ihtilaflarda; her yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilan edilen değere kadar Alıcı’nın yerleşim yerindeki ürünü satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki İl veya İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, söz konusu değerin üzerindeki ihtilaflarda ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.